Przyjęcia interesantów w okresie majówki

Informujemy, że w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2024 r. przyjęcia interesantów (w tym słuchaczy) przez sekretariat będą odbywać się według następującego harmonogramu:

  • 29 kwietnia (poniedziałek): 09:00-15:00
  • 30 kwietnia (wtorek): 09:00-15:00
  • 1-3 maja: szkoła nieczynna
Odbiór dyplomów zawodowych oraz certyfikatów kwalifikacji zawodowych – SESJA: ZIMA 2024

Serdecznie zapraszamy po odbiór dyplomów zawodowych oraz certyfikatów kwalifikacji zawodowych absolwentów, którzy zdali egzamin w sesji zima 2024. Odbiór dokumentów możliwy jest w godzinach pracy sekretariatu.

Przyjęcia interesantów w okresie świąt wielkanocnych 2024

Informujemy, że w okresie świąt wielkanocnych przyjęcia interesantów (w tym słuchaczy) przez sekretariat będą odbywać się według następującego harmonogramu:

  • 28 marca (Wielki Czwartek): 09:00-15:00
  • 29 marca (Wielki Piątek): nie ma przyjęć interesantów 
  • 1 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny): sekretariat nieczynny
  • 2 kwietnia: 09:00-15:00
W dniu 15.03.2024 r. sekretariat czynny krócej

Informujemy, że w dniu 15 marca 2024 r. (piątek) sekretariat będzie czynny w godz. 08:00-16:00.

Jak wygląda dzień pracy opiekuna medycznego? [BLOG]

Na czym polega praca opiekuna medycznego?

Jest to niewątpliwie zadanie, które wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia i umiejętności, ale przede wszystkim empatii, cierpliwości oraz poświęcenia. Opiekunowie medyczni, pracujący w placówce lub w prywatnych domach, zajmując się osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi lub niesamodzielnymi, zapewniają im kompleksową opiekę i wsparcie w codziennym życiu.

Zakres zadań opiekuna medycznego jest szeroki. Obejmuje on podstawową opiekę higieniczną, która polega na pomocy w myciu, ubieraniu, karmieniu czy zmianie pozycji. Ponadto takie osoby są odpowiedzialne za podawanie leków, wykonywanie drobnych zabiegów pielęgnacyjnych, monitorowanie stanu zdrowia i zmian w samopoczuciu podopiecznych. Obowiązki dotyczą także organizowania czasu wolnego, np. poprzez czytanie książek, spacery, wspólne gry czy rozmowy. Takie czynności mają ogromny wpływ na ich komfort psychiczny.

Jak wygląda dzień pracy opiekuna medycznego?

Jeśli chodzi o pracowników placówek medycznych, dzień rozpoczyna się od przyjęcia dyżuru. Następnie miejsce ma przygotowanie stanowiska pracy z zachowaniem zasad dbałości o swoje bezpieczeństwo. Mowa tutaj o odpowiednim ubiorze, rękawiczkach ochronnych oraz obuwiu. Warto, by opiekunowie omówili stan zdrowia podopiecznych, zapoznali się z planowanymi wizytami lekarskimi, a także poznali wszelkie zmiany w terapii. Przydatna będzie sporządzona lista zadań, które pracownicy są zobowiązani wykonać w ciągu dyżuru.

Czynności poranne, którymi zajmuje się opiekun medyczny to:
– asysta i pomoc w ubieraniu się osoby, która jest pod jego opieką,
– toaleta poranna,
– przygotowanie i podanie śniadania, nakarmienie – jeśli stan zdrowotny pacjenta tego wymaga,
– wykonanie zaleceń pielęgniarki lub lekarza, np. podawanie lekarstw, pomiary temperatury, ciśnienia tętniczego,
zaprowadzenie chorego na badania, asystowanie przy zabiegach medycznych, odbiór sprzętu z centralnej sterylizatorni.

Do czynności popołudniowych należy:
– przygotowanie i podanie obiadu,
– wykonanie zaleceń pielęgniarki, podobnych jak przy czynnościach porannych.

Do czynności wieczornych należy:
– przygotowanie i podanie kolacji,
– pomiar ciśnienia i aplikacja leków,
– pomoc w toalecie wieczornej,
– przygotowanie do snu – ścielenie łóżka i wietrzenie sali osób chorych.

Na koniec, należy zdać dyżur, wraz ze wszystkimi ważnymi informacjami, osobie przejmującej zmianę.

Choć powyższy opis dotyczy pracy w szpitalu, odnosi się on, przynajmniej częściowo, również do pracy jako opiekun medyczny w innych miejscach, gdyż pomimo różnej specyfiki miejsc pracy podstawowe zadania opiekuna medycznego pozostają takie same.

Dlaczego praca opiekuna medycznego jest tak ważna?

Z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na opiekę medyczną i społeczną, szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa. Opiekunowie odgrywają kluczową rolę, gdyż zapewniają możliwość życia w godnych warunkach osobom niesamodzielnym. Ich praca ma nieocenione znaczenie nie tylko dla samych podopiecznych, ale również dla rodzin osób chorych. Bliscy często nie są w stanie samodzielnie zapewnić im ciągłej i profesjonalnej pomocy.

Opiekunowie medyczni to często niewidzialni bohaterowie, którzy na co dzień wykonują trudną pracę, wymagającą poświęcenia i empatii. Ich profesjonalizm, cierpliwość i zrozumienie są fundamentem, na którym opiera się jakość życia wielu osób. Prócz codziennych rytuałów pielęgnacyjnych pracownicy uczestniczą w edukacji zdrowotnej pacjenta, zapewniają pomoc i bezpieczeństwo psychiczno-fizyczne osobie chorej.

Nie jest to zatem jedynie zawód, ale przede wszystkim misja, której nadrzędnym celem jest poprawa jakości życia osób, które wymagają pomocy i opieki. Mimo iż profesja ta wymaga dużego zaangażowania, przynosi jednocześnie ogrom satysfakcji z możliwości niesienia wsparcia dla tych, którzy tego najbardziej potrzebują.

W dniu 08.03.2024 r. biblioteka szkolna nieczynna

Informujemy, że w dniu 8 marca 2024 r. biblioteka szkolna jest nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy!

Godziny pracy sekretariatu w dn. 26.02.2024 r. – 01.03.2024 r.

Informujemy, że w dniach 26 luty – 1 marzec 2024 r. sekretariat będzie czynny w godzinach:

 

poniedziałek: 08:00-16:00

wtorek: 10:00-18:00

środa: 08:00-16:00

czwartek: 08:00-16:00

piątek: 08:00-16:00

 

Za utrudnienia przepraszamy!

Perspektywy zawodowe opiekuna medycznego [BLOG]

Wahasz się, czy rzeczywiście warto uczyć się na tym kierunku? A może zastanawiasz się, jakie byłyby Twoje perspektywy zawodowe po zdaniu egzaminu państwowego i gdzie tak naprawdę można pracować dziś jako opiekun medyczny? W tym artykule postaramy się przybliżyć możliwości absolwentów kierunku opiekun medyczny – osób, które zdobyły kwalifikację MED.14 – świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.

Czy zawód opiekuna medycznego jest w ogóle potrzebny? 

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim warto pamiętać, że zawód ten został w 2007 roku stworzony przez Ministerstwo Zdrowia ze względu na braki kadrowe wśród pielęgniarek oraz pielęgniarzy w stosunku do liczby osób chorych i niesamodzielnych wymagających opieki odpowiednio wykwalifikowanych osób. Wziąć należy bowiem pod uwagę fakt, że nasze społeczeństwo, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, starzeje się i nic nie wskazuje obecnie na to, by trend ten miał się w najbliższych latach odwrócić. Żyjemy coraz dłużej, a liczba urodzeń nie wzrasta. Poza tym zmienia się również sposób, w jaki funkcjonują obecnie rodziny i coraz więcej osób z różnych względów nie może liczyć na wsparcie bliskich w chorobie czy na jesień życia. Istnienie zawodu, jakim jest opiekun medyczny, jest więc jak najbardziej uzasadnione, a jego znaczenie z roku na rok będzie tylko wzrastać.

Praca w zawodzie: domowa opieka nad pacjentami

Wielu osobom w pierwszej kolejności przychodzi pewnie do głowy praca w charakterze opiekuna osób starszych lub chorych i niesamodzielnych w ich domach. Jest to oczywiście jedna z możliwych opcji. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele różnych agencji opieki, z którymi współpraca może oznaczać pracę nie tylko w Polsce, ale i za granicą, np. w Niemczech. Poza tym można również założyć własną działalność gospodarczą, w ramach której będzie się oferować usługi opiekuńcze całodobowo, w trakcie dnia lub nocy czy też dorywczo, na godziny.

Praca w zawodzie: placówki ochrony zdrowia i nie tylko

Zastanawiając się nad nauką w zawodzie opiekuna medycznego nie wolno zapominać, że jest to zawód medyczny, co oznacza, że jest on częścią polskiego systemu ochrony zdrowia. Posiadając dyplom zawodowy oraz certyfikat kwalifikacji zawodowej można podejmować więc pracę w różnego typu placówkach ochrony zdrowia i to zarówno na terenie kraju, jak również całej Unii Europejskiej. Etatu szukać można więc m.in. w szpitalach, hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych oraz domach i ośrodkach pomocy społecznej. Dodatkowo część specjalistów zajmujących się terapią bądź leczeniem osób chorych i niesamodzielnych może chcieć zatrudniać opiekunów medycznych jako personel pomocniczy. Poza tym zatrudnienie można oczywiście znaleźć również w niepublicznych odpowiednikach tego typu placówek, a także w stowarzyszeniach działających właśnie na rzecz osób chorych i niesamodzielnych.

Zawód opiekuna medycznego a zarobki

Wynagrodzenie opiekunów zatrudnionych w podmiotach leczniczych regulowane jest ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego dla wybranych pracowników tego sektora. Od lipca 2023 roku pracując w tym zawodzie w placówkach ochrony zdrowia nie można w związku z tym zarabiać miesięcznie mniej niż 5457,69 zł brutto. Ze względu na to, że zawód ten z roku na rok będzie tylko i wyłącznie zyskiwać na znaczeniu, można założyć, że i wynagrodzenie będzie również rosło. W prywatnych podmiotach zarobki mogą okazać się nawet wyższe. Poza tym za granicą mówić możemy o podobnych kwotach, jednak nie w złotówkach a w euro. W Wielkiej Brytanii czy też za naszą zachodnią granicą – w Niemczech – zarabiać można bowiem jako opiekun medyczny nawet ok. 4000 euro na miesiąc. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe argumenty nie ulega żadnym wątpliwościom, że zawód opiekuna medycznego jest zawodem perspektywicznym i to nie tylko w naszym kraju. Daje on szerokie możliwości pod kątem zatrudnienia, a z samym znalezieniem pracy po ukończeniu szkoły policealnej oraz zdaniu egzaminu państwowego nie powinno być większych problemów.