Zawód technika masażysty – co warto o nim wiedzieć? [BLOG]

Wybór ścieżki edukacyjnej, która ma prowadzić do zdobycia wykształcenia, a następnie określonej pracy w zawodzie, nie jest łatwy. Często decyzja o przyszłości jest motywowana predyspozycjami oraz zainteresowaniami. Jeśli zaś czynnikiem decydującym jest także stabilność finansowa oraz pewność zatrudnienia, warto rozważyć profesje niszowe, w których wciąż brakuje wykwalifikowanych specjalistów. Jednym z takich zawodów jest technik masażysta. Co warto wiedzieć o tym stanowisku? Odpowiedź znajduje się w tym materiale!

Kim jest technik masażysta? – zawód i misja

Krótko mówiąc, jest to osoba, która wykonuje różnego rodzaju masaże, np. lecznicze, sportowe, kosmetyczne itd., ręcznie bądź przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Fach ten wymaga dużego zaangażowania, rozległej wiedzy oraz praktycznych umiejętności. Jest to zadanie odpowiedzialne, ale pomoc ludziom w redukcji stresu lub niwelowaniu bólu to także satysfakcjonująca misja, która daje poczucie spełnienia.

Jak zostać zawodowym technikiem masażystą?

Najpierw, w dwuletniej szkole policealnej, trzeba zdobyć wiedzę z:

  • anatomii oraz fizjologii człowieka,
  • podstaw fizjoterapii,
  • zagadnień klinicznych.

Aby praktykować należy zdać Państwowy Egzamin Zawodowy przeprowadzany przez OKE, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Na podstawie zdanego egzaminu wystawiany jest dyplom zawodowy, który uprawnia do wykonywania zawodu.

Rodzaje masaży

Dziedzina ta jest bardzo rozbudowana, toteż rodzajów masaży, które może wykonywać zawodowy technik, jest bardzo wiele. Opowiemy pokrótce o tych najbardziej popularnych.

Leczniczy – technik wykonuje go w celu złagodzenia sztywności, napięcia oraz bólu mięśni, ale nie tylko. Ma na celu również:

  • poprawę stanu skóry,
  • pobudzenie krążenia,
  • łagodzenie napięcia psychicznego
  • oraz przezwyciężanie stresu.

Technik może go wykonywać w ramach umowy z NFZ, w szpitalach, przychodniach, salonach SPA oraz własnym gabinecie.

Wykonuje się go różnymi technikami, w tym głaskania, rozcierania, ugniatania, następnie ucisków, oklepywania, kończąc na wibracji, roztrząsaniu oraz wałkowaniu. Czynności te należy wykonywać jedną po drugiej, w określonej kolejności.

Relaks

Zawodowi technicy mogą spełniać się nie tylko w świadczeniu owych usług w kontekście fizycznym. Masaż wpływa też na psychikę, tzn. pomaga się zrelaksować, odstresować i zapomnieć o problemach. Wówczas zespół płynnych i rytmicznych ruchów, wykonywanych w określonym tempie, z określoną siłą, powinien powodować stan fizycznego oraz psychicznego odprężenia. Ruchom i czynnościom mogą towarzyszyć akcesoria w postaci urządzeń lub kosmetyków, które potęgują uczucie relaksu.

Masaż gorącymi kamieniami – wywodzi się z medycyny dalekiego wschodu, a konkretnie z Chin. Używa się do niego gładkich kamieni pochodzenia wulkanicznego, które są rozgrzewane do temperatury 50-60 stopni Celsjusza, w specjalnych podgrzewaczach. Suche kamienie naciera się oliwą, a następnie pociera się nimi ciało. Najpierw jego przednią część, a później tylną. Zabieg zaczyna się od delikatnego dotykania kamieniami. Gdy trochę ostygną, są dłużej przesuwane po skórze, zaś na końcu są na kilka minut pozostawiane na ciele.

Aromaterapia – to również popularny rodzaj masażu. Jego cechą charakterystyczną są naturalne olejki eteryczne, delikatnie wcierane w ciało. Zabieg ten jest bardzo odprężający i spersonalizowany, gdyż zapachy olejków można dobierać np. wedle indywidualnych preferencji lub potrzeb, danego dnia. W trakcie takiej sesji zyskuje się nie tylko odprężenie i relaks, ale również dogłębne nawilżenie skóry.

Shiatsu – technika ta pochodzi z dalekiej Japonii, lecz jego korzenie sięgają Chin. Często jest nazywana “akupunkturą bez igieł”, ze względu na charakterystyczne ruchy, będące podstawą zabiegu, oraz towarzyszące im odczucia osoby, która się mu poddaje. Ruch jest bowiem wykonywany czubkami palców, dłońmi, przedramionami, a nawet łokciami, kolanami lub stopami. Do nacisku wykorzystuje się ciężar ciała, nie siłę mięśni.

To tylko jedne z najpopularniejszych rodzajów masażu. Istnieje ich znacznie więcej!

Perspektywy – gdzie można pracować wykonując zawód technika masażysty?

W zależności od specjalizacji oraz zainteresowań, miejscem przyszłej pracy może być służba zdrowia, konkretnie szpital, przychodnia lub gabinet fizjoterapeutyczny. Zawodowych techników mogą zatrudniać także ośrodki takie, jak:

  • sanatoria,
  • uzdrowiska,
  • gabinety odnowy biologicznej,
  • kluby sportowe.

Masaże wykonywane w celach relaksacyjnych oferują również hotelowe SPA, dlatego i tam można znaleźć zatrudnienie w zawodzie.

Istnieje także możliwość prowadzenia własnego gabinetu!