Technik usług kosmetycznych – informacje o zawodzie [BLOG]

Z pomocą tego artykułu postaramy się przybliżyć specyfikę zawodu, jakim jest technik usług kosmetycznych oraz wyjaśnimy, czego możesz nauczyć się w naszej medycznej szkole policealnej przez dwa lata nauki na tym kierunku, a także gdzie i w jaki sposób możesz realizować się i rozwijać jako technik usług kosmetycznych po ukończeniu naszej szkoły oraz zdaniu egzaminu państwowego.

Niezbędna teoria i dużo praktyki

Nauka na kierunku technik usług kosmetycznych realizowana jest w naszej szkole policealnej w dwóch obszarach – teoretycznym i praktycznym. Zarówno wtedy, gdy decydujesz się na naukę w trybie dziennym, jak również stacjonarnym – wieczorowym bądź też zaocznym. Punktem wyjścia do wykonywania różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających jest posiadanie aktualnej wiedzy z dziedziny dermatologii i chemii kosmetycznej oraz znajomość podstaw z zakresu anatomii i fizjologii. Kluczem do sukcesu staje się więc umiejętność zastosowania w praktyce zdobytej na zajęciach wiedzy tak, by wykonany makijaż oraz różnego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne dały zadowalający efekt.

Zakres umiejętności zawodowych technika usług kosmetycznych 

Słuchacze kierunku technik usług kosmetycznych zdobywają wiedzę m.in. o wpływie i zastosowaniu kosmetyków czy poszczególnych surowców chemicznych. Poza tym uczą się fizykoterapii, wizażu, a także podstaw psychologii i socjologii, co jest niezwykle istotne w odniesieniu do obsługi klienta. Po ukończeniu tego kierunku osoby, które zdobyły tytuł technika usług kosmetycznych posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające przeprowadzić diagnozę stanu skóry oraz wykonywać zabiegi pielęgnacyjne oraz upiększające twarzy, dłoni, stóp i innych części ciała, w tym również zabiegi fizykoterapeutyczne, a także udzielać porad w tych kwestiach. Poza tym nasi absolwenci są przygotowani do samodzielnego prowadzenia oraz organizowania pracy w gabinecie.

Praca po ukończeniu medycznej szkoły policealnej

W obecnych czasach zarówno kobiety, jak i mężczyźni przykładają dużą wagę do swojego wyglądu, więc odpowiednio wykształcony technik usług kosmetycznych nie może narzekać na brak pracy. Zatrudnienie w tym zawodzie można znaleźć zarówno w istniejących już gabinetach bądź centrach SPA i wellness, jak również zakładając własną działalność gospodarczą. Poza tym jako technik usług kosmetycznych można prowadzić własny ośrodek odnowy biologicznej, studio wizażu lub salon stylizacji paznokci oraz pracować w takim miejscu. Ponadto możliwa jest również praca na etacie w różnego rodzaju firmach produkujących bądź dystrybuujących kosmetyki.

Zawód technika usług kosmetycznych polega głównie na świadczeniu usług klientom, którzy oczekują, że usługi świadczy im osoba w pełni wykwalifikowana, czyli posiadająca wiedzę teoretyczną i równie ważne umiejętności praktyczne, bez których nie ma uznania i zadowolenia z wykonanych usług. Nasza szkoła policealna zapewnia pełne przygotowanie zawodowe przez pogłębianie wiedzy teoretycznej równocześnie z nabywaniem i doskonaleniem praktycznych zdolności począwszy już od pierwszego semestru kształcenia.