Kim jest podolog i czym się zajmuje? [BLOG]

W obecnych czasach siedzący tryb życia stał się normą. Mogłoby się wydawać, że dzięki temu odciążamy stopy, które przez cale życie utrzymują ciężar ciała, odpowiadają za prawidłową postawę oraz pozwalają się przemieszczać. Ale nie zawsze tak się dzieje. Niekiedy pojawiają się odciski, deformacje palców i inne dolegliwości. Wówczas może być potrzebna pomoc podologa. A kto to jest i czym dokładnie zajmuje się w swojej praktyce? Nie każdy spotkał się z fachowcem praktykującym ten zawód, dlatego dziś o nim opowiemy.

Czym zajmuje się podolog?

To obco brzmiące słowo pochodzi z języka greckiego i składa się z dwóch wyrazów oznaczających odpowiednio stopę i naukę. Najprostszą definicją jest więc taka, że to nauka o kończynach dolnych. Wykwalifikowany podolog dysponuje szczegółową wiedzą z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii kończyn dolnych, charakteryzuje procesy patologiczne i objawy chorób kończyn dolnych, a wiedzę tą wykorzystuje w diagnozie stanu stóp oraz doborze i wykonaniu stosownych zabiegów: pielęgnacyjnych, profilaktyczno – leczniczych i terapeutycznych.

Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się m.in. rozpoznawaniem:

  • problemów skórnych o różnym podłożu, np. cukrzycowym;
  • wadliwego ustawienia stóp;
  • deformacji palców – np. haluksów;
  • odcisków;
  • modzeli;
  • brodawek;
  • wrastających paznokci;
  • grzybicy stóp oraz paznokci;
  • pękających pięt
  • i innych problemów kończyn dolnych.

Diagnostyka – i współpraca z lekarzami różnych specjalizacji, np. ortopedą bądź dermatologiem – to niejedyny obszar działań podologa. Zajmuje się on także usuwaniem zmian, czyli tzw. pedicure leczniczym. W ramach tego zabiegu fachowiec wykonuje klasyczny pedicure pielęgnacyjny, ale także usuwa odciski, nagniotki czy zakłada klamry na wrastające paznokcie. Pedicure leczniczy jest też częścią kilkuetapowego procesu usuwania grzybicy.

Ważną gałęzią pracy podologa jest projektowanie działań w obszarze profilaktyki i promocji zdrowia. Podolog prowadzi edukację z zakresu higieny i profilaktyki schorzeń stóp u dzieci i dorosłych, w tym profilaktyki zespołu stopy cukrzycowej.

Podolog zajmuje się także szeroko pojętym doradztwem. Podczas konsultacji może podpowiedzieć jaki rodzaj obuwia będzie odpowiedni dla budowy stopy danej osoby, a jakich butów, pozycji i aktywności najlepiej unikać. Może również doradzić w kwestii odpowiedniej pielęgnacji stóp (w tym kosmetyków dobranych do danego rodzaju skóry) i przycinania paznokci oraz pomóc dobrać wkładki ortopedyczne.

W Polsce zawód ten nie jest zaliczany do kategorii zawodów medycznych, lecz jest sklasyfikowany w branży fryzjersko-kosmetycznej. Zawód podologa szybko zyskuje popularność zarówno wśród osób z problemami kończyn dolnych, jak i młodych ludzi, którzy zastanawiają się, czym zająć się zawodowo.

Kształcenie – jak zostać podologiem?

Od roku szkolnego 2021/2022 kształceniem w zawodzie podologa zajmują się szkoły policealne. Nauka na tym kierunku trwa 2 lata (4 semestry) i odbywa się w systemie dziennym lub stacjonarnym. Aby uzyskać kwalifikacje w zawodzie należy zdać państwowy egzamin zawodowy.

Głównym atutem kierunku podolog jest kompleksowe ujęcie tematyki oraz umiejętne połączenie zajęć teoretycznych i praktycznych prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli oraz specjalistów.

Kiedy udać się do podologa?

Jest to zależne od indywidualnego przypadku. Jednakże im szybciej problem zostanie wykryty i zajmie się nim fachowiec, tym lepiej. Warto skonsultować się ze specjalistą, gdy tylko coś odbiega od normy, np. pojawia się ból, widoczne zmiany w kolorze paznokci bądź skóry kończyn dolnych itp.

Stan stóp powinny kontrolować szczególnie osoby starsze lub osoby chore na cukrzycę, nadwagę itp. Problemy z kończynami dolnymi mogą pojawić się także w czasie ciąży lub pod wpływem aktywnego trybu życia, dlatego i wówczas należy rozważyć wizytę u specjalisty.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Podolog zajmuje się rozwiązywaniem indywidualnych problemów ze stopami, dlatego też wizyta rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu. Następnie specjalista rozpoczyna badanie przedmiotowe. Ogląda wówczas kończyny dolne, sprawdza stan i koloryt skóry, ułożenie palców, bolesność itp. Sprawdza także ruchomość stawów. Niekiedy przeprowadza analizę podoskopową. To badanie polega na podświetleniu stóp odpowiednim narzędziem i ocenę kończyn dolnych od strony podeszwy.